DJI_0470.jpg

Po stopách                       dobrodružstva.

Trans-Carpathia rally

  1. Niečo o nás

  2. idea

  3. Dokážem to?

  4. Trasa

  5. Roadbook

  6. Nezabudni, prečo to robíš.

  7. Aké sú náklady

  8. 10 tipov ako prežiť na Trans-Carpathia rally

  9. Na vlasnú päsť

DJI_0470.jpg

Trans-Carpathia rally 

We are not here to make an ordinary trips.

"Rally" Trans - Carpathia

Nie sme tu preto, aby sme robili obyčajné výlety.

 

Niečo, medzi tým...

 

"Vyraziť autom, ktoré už každý odpísal na ďalekú cestu za dobrodružstvom. Bláznivá romantika, o ktorej mnohí často tajne snívame.   

Vraj sa to takto  nedá...  

                                                                        Práve preto to robíme."

🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟

 

Je to už pár rokov, čo sme navštívili

Rumunsko po prvý raz a navždy sa zamilovali.

Ja dokonca dva krát. A tak sa to celé začalo...

Polorozpadnutý vrak kedysi slávneho auta,

bolo to jediné, na čo sme vtedy dosiahli a čo

nás niekoľko krát úspešne dopravilo do srdca Rumunskej Transylvánie a ďalej, predným náhonom, naprieč Karpatmi na miesta o akých sme pred tým ani nesnívali. Nemali sme na hotely, občas vlastne ani na jedlo.  Spali sme v stanoch, núdzových úkrytoch,  kúpali sa v jazerách a jazdili na divokých koňoch, stratení v horách, bez signálu, skúseností a bez starostí.

Pochopili sme, že keď sa chce, tak to ide!  A že aj autom, ktorým sa už nikto neodvážil vyjsť ani na nákup, možno zažiť niekoľko tisíc kilometrové dobrodružstvo...

 

Tento štýl cestovania nám prirástol k srdcu a na cestách mnohému naučil. 
Napríklad, prejsť tisíc kilometrov bez alternátora, upevniť motor drôtom  z plota, či nahradiť stratený výfuk hasiacim prístrojom.
Cesty nás naučili tešiť sa z okamihov, dobrých aj zlých. Spoľahnúť sa na seba, aj pokore a vďačnosti k druhým, ktorí nám zakaždým pomohli.


Auto sme pred časom vymenili. Za ešte staršie.
Náš 32 ročný expedičný mini FIAT, s ktorým sme zažili viac, ako pred tým za celý život. Pomohol nám pripraviť túto Expedíciu, hru, závod.

Dovolenku a dobrodružstvo. A možnosť poňať to celé  slobodne.

                          Vlastným štýlom, ktorý Vám vyhovuje. 

 

     Spojili sme túžbu objavovať a sprevádzať priateľov bláznivými miestami, ešte bláznivejšími autami, s faktom, že je nás viac, ktorí túžime vyraziť, hoci aj na kraj sveta, no nie každý z nás má na Land-rover.

Chceme skrátka vypadnúť, zbaliť veci, zabuchnúť dvere, otočiť kľúčom a vyraziť. A hlavne, zažiť niečo viac, než preplnenú chorvátsku pláž. Nie vždy ale vieme ako, kam a s kým, alebo proste nemáme čas naplánovať dobrodružnú výpravu vedúcu naprieč krajinami.
 

Chceme to zmeniť. 

Vzali sme ideu viacerých známych "závodov", ktoré sa konajú po Európe, no ich štartovné sa často počíta v tisícoch a ich trasa, má iba začiatok a cieľ. Prípadne niekoľko daných bodov  a skrížili ju s našou myšlienkou, dokázať aj bežným ľuďom, že môžu byť súčasťou expedície a zažiť skutočné dobrodružstvo, krásu, adrenalín a zábavu, ale aj oddych, za ktoré tí s Land-roverami, platia skutočný majland súkromným sprievodcom.

A tiež tým pomôcť krajinám,

ktoré nám takéto možnosti dávajú. Pokladáme to za prirodzené.             Rumunsko a nie len ono, je krajina zázrakov. Milujeme ho roky a vy budete celkom iste tiež! Je to krajina, ktorá vás strhne svojou krásou, srdečnosťou ľudí, nekonečnými krásami prírody a nezameniteľnou atmosférou Balkánu. Ale o tom sa už musíte presvedčiť samy. My Vám k tomu skúsime, patrične pomôcť.


Vydať sa na ďalekú cestu do úplného neznáma.

Autom za pár drobných.  Dokážete to?

Je veľmi ťažké opísať slovami, čo na vás čaká a ako to bude vyzerať. 

Bude to presne také, aké si to spravíte. 

     My vám pripravíme tú najkrajšiu "trasu", akú dokážeme, tak, aby ste to zvládli. Celej rally sa zúčastníme s vami a  prevedieme vás miestami, ktoré vám zataja dych, rozbúchajú srdce, či vyženú teplotu vašeho motora.

 

     Nekonečné možnosti nie len Rumunska, milujeme už roky a prišiel čas podeliť sa. Pocestujeme hlbokými lesmi, nekonečnými pastvinami, najvyššími horskými cestami, ktoré Vám vyrazia dych a kde si overíte svoje zručnosti, brehmi jazier, pamiatkami a nezvyčajnými miestami, na ktorých zastal čas a kde ľudia uprostred tajomnej Transylvánie ešte stále žijú tak, ako pred 300 rokmi. Spojení s prírodou. Nebude to ľahké, budete unavení, spálení slnkom a prach ciest budete mať naozaj všade. Ale v cieli si budete želať, aby to nikdy neskončilo.
                                                                                                                                                       🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟

2. Idea

DJI_0470.jpg

Po stopách                       dobrodružstva.

Trans-carpathia
Rally

Cesty, ktoré nás čakajú, budú miestami náročné a pre mnohých budú skutočnou výzvou...

 

Nekonečné možnosti pre kemping a spanie v prírode.

Večery a noci pri táboráku na prekrásnych a vzdialených miestach, kde zažijete nočné nebo aké si len ťažko predstaviť. Okúpete sa v jazerách a čistých horských riekach. Nádherné výhľady, dobrodružstvá a príroda, ktorá vás prekvapí svojou krásou a pocitom slobody, ktorý si určite zamilujete.

Trans-Carpathia rally je výprava, ktorej najvyššou hodnotou je dobrodružstvo. Nie je to offroadová akcia. Našim záujmom nie je brodenie sa v bahne po kľučky dverí, a ani nezmyselné ničenie áut. Našim cieľom je objavovanie. Putovanie autom o hodnote balíčku čipsov po najkrajších a najzaujímavejších neznámych miestach, na ktoré často nevedú asfaltové cesty.

Cestovanie v tomto štýle, prináša množstvo výhod. Pri tomto type dovolenky naozaj zabudnete na každodenné problémy

Sú takí, ktorí si svoje podnikanie starostlivo plánujú, aby sa vyhli ťažkostiam a prekážkam. Iní prijímajú výzvy a hľadajú nepoznané. Pre tých druhých, máme spôsob uniknúť „nudnosti a predvídateľnosti“.
Rozhodli sa, že  svet, odkiaľ sa slovo „dobrodružstvo“ už takmer úplne vytratilo a pod vplyvom marketingových hlúpostí zmenilo na význam „dovolenka bez hotela“, spravíme o trochu menej nudným. 

IMG_20210729_092147.jpg

Akaá náročná je trasa? Dôjdem až do cieľa?
 

No, bolo by to dosť béčkové dobrodružstvo, ak by sa dalo tak ľahko povedať, že áno. Nikdy by sme sa nepridali ku akcii, ktorú niekto nazýva dobrodružstvom a zároveň vám povie, že to určite zvládnete. Je vysoká šanca, že sa niečo pokazí, auto sa môže pokaziť, môžete zapadnúť, stratiť sa, alebo napríklad stratiť kľúče od auta pri kúpaní v jazere za peknej letnej noci, pretože ste mali dobrý nápad, zobrať ich so sebou.

Na druhej strane vám s radosťou ochotne pomôžu domáci, alebo ostatné tímy. Uviaznuté auto sa vždy dá vytiahnuť, pokazené opraviť a miestni vám určite pomôžu nájsť cestu kamkoľvek bude treba. Takže stále vlastne máte dosť vysoké šance, dostať sa do cieľa.

Trans-Carpathia rally je výprava, ktorej hodnotou na najvyššom mieste dobrodružstvo. Dobrodružstvo znamená vopred nevedieť čo nás čaká, kam presne ideme, čo zažijeme ani či dôjdeme do cieľa. Dobrodružstvo znamená prijímať výzvy. Stratiť sa a znova nájsť. Zablúdiť či zapadnúť a poradiť si. Získať intenzívne zážitky z nepoznaného a z najkrajších miest, na aké je možné dôjsť. Je to o tímovej práci. O dobrom navigátorovi, zábave, a nepredvídateľnosti toho, čo vás čaká.

Trans-Carpathia rally je výprava, ktorej najvyššou hodnotou je dobrodružstvo. Nie je to offroadová akcia. Našim záujmom nie je brodenie sa v bahne po kľučky dverí, a ani nezmyselné ničenie áut. Našim cieľom je objavovanie. Putovanie autom o hodnote balíčku čipsov po najkrajších a najzaujímavejších neznámych miestach, na ktoré často nevedú asfaltové cesty.

Táto rally (trasa) nemá byť ľahká. Má byť krásna. Dobrodružná, miestami náročná a bohatá na zážitky.


Náročnosť trasy je subjektívna a záleží výhradne na šikovnosti a skúsenostiach vodiča. To čo je pre niekoho extrémom, je pre iného cesta ktorou chodí bežne do práce. Mení sa spolu s krajinou či s počasím. Vedie asfaltom, prašnými cestami, šotolinami, kamenistými cestami, horami, stepami, lúkami, cez potok, dolinami aj lesom. Trasa je postavená tak, aby ju bolo možné s trochou šikovnosti a rozvahy prejsť autom bez pohonu 4x4.

Občas bude určite treba zastaviť vystúpiť, odhodiť z cesty kameň, či prihodiť do jamy pár lopát zeme a rozmyslieť si, ako miestom prejsť. Ste tím, spolupracuje.

Na tie najkrajšie miesta často nevedú asfaltové cesty. Ak by aj viedli, mnohí z nás sa im s radosťou vyhneme. Trasa kategórie Adventure je vedená hlavne nespevnenými cestami, ktoré vás dostanú na miesta, ktoré by ste inak neobjavili. Ukáže vám tie najkrajšie zákutia krajiny, prírodu, dediny v horách odrezané od sveta a výhľady, ktoré si je ťažko predstaviť. Povedie prašnými, lesnými a horskými šotolinami, hlinenými cestami, lúkami, po trávnatých stepiach, cez potoky aj brody. Rozľahlými horami aj najdlhšími dolinami, v ktorých často nebude signál. Oddýchnete si tak od bežného sveta. Nekonečné možnosti pre kemping, večery pri táboráku, nočné nebo na odľahlých miestach aké sa dnes nevidí či kúpanie v jazerách a najkrajších horských riekach. Všetko čaká len na vás… Stačí sa zbaliť a vyraziť..

V roadbooku nájdete tiež extra pointy navyše, ktoré sú náročnejšie a môžu vyžadovať lepšie šoférske zručnosti, alebo vás dovedú na rovnaké miesto ťažšou no zaujímavejšou cestou. Je len na vás, kadiaľ vydáte.

Je to orientačná rally. Dobrodružná orientačná rally.

To znamená, že náročnosť trasy závisí vo veľkej miere na vás a na tom, kadiaľ sa vydáte hľadať bod, ktorý máte v Roadbooku. Ak pôjdete prvou cestou, ktorú vám ponúkne mapa, bude to určite ľahšie. Nikto vás k tomu však nenúti. Všetko je o dobrom navigátorovi a schopnosti pracovať s mapou.

Ak ste sa ocitli na ceste, ktorú nie je možné prejsť ani tankom, pravdepodobne ste sa stratili. Body roadbooku, sú navrhnuté tak, že je možné k ním dôjsť (občas s trochou námahy a šikovnosti) autom bez 4x4, prípadne peši. Záleží, akí ste zdatní a šikovní. Ideálne je otvoriť galériu, ktorá vám napovie, čo približne na vás čaká a na čo sa treba pripraviť. Nechoďte na miesta, na ktoré si netrúfate.


Ak je pre vás defekt, zapadnutie či stratený výfuk nočnou morou no stále chcete parádny roadtrip, skúste si pozrieť kategóriu TURIST.

IMG_20210730_185524.jpg

Cieľ
 

Cieľ je miestom, kde budete tak mať možnosť zoznámiť sa navzájom s posádkami rozdielnych kategórii, vymeniť si skúsenosti a zážitky z ciest, alebo nájsť kamarátov na ďaľšie bláznivé výpravy.


Trans- Carpathia rally nie je o pompéznom štarte ani veľkolepom cieli.  Všetko podstatné na čo budete spomínať sa odohrá práve medzi nimi. Cieľ bude miestom, na ktorom si odpočiniete, v potôčku či možno blízkej chate, zo seba zmyjete prach ciest a vychladíte pivo, pri ktorom sa večer sediac okolo táboráku podelíte s ostatnými o zážitky a príbehy. Nečakajte žiadne stupne víťazov. Víťaz je každý jeden z vás, kto dokáže dôjsť do cieľa tejto náročnej cesty. S radosťou vám potrasieme rukou a vypočujeme vaše príbehy. Spočítame defekty, poruchy, stratené výfuky a noci strávené pod autom a po vyhlásení výsledkov sa patrične zabavíme, ak ešte budeme vládať. Všetky detaily o cieli sa dozviete v roadbooku, ktorý dostanete približne 2 týždne pred štartom. Budete tak mať dostatok času, naplánovať si, všetko čo potrebujete.

Kde je cieľ?

Cieľ sa vyberá vždy podľa pripravenej trasy. Na tej sa pracuje počas celého roka. Testuje a finalizuje sa až mesiac pred štartom. Presné miesto cieľa sa dozviete spolu so všetkými detailami v samotnom roadbooku, ktorý dostanete približne 2 týždne pred štartom. Budete tak mať dostatok času, naplánovať si, všetko čo potrebujete.