🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟

Trans-Carpathia "rally" 

Solidarity & responsible travel

🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟

 

Solidarita. Silné slovo. Tento termín sme si nevybrali náhodou a preto sme mu venovali samostatnú kapitolu, toto slovo  znamená „podporovanie sa navzájom, vzájomnosť, a svornosť". Možno Vám znie ako vystrihnuté zo Sovietskych novín, pre nás je ale dôležité.

Na jednej strane to ovplyvňuje náš vzťah s Rumunskom a jeho obyvateľmi a na druhej strane spôsob, akým sa naše tímy navzájom správajú.


My a naši účastníci sa považujeme za hostí v neuveriteľne krásnej a mimoriadne pohostinnej krajine. So všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami. Cítime sa byť povinní

a zaviazaní, voči Rumunsku a jeho ľuďom a správame sa k nim s úctou a pokorou.
Krajina a jej budúcnosť sú pre nás veľmi dôležité. 
Rozhodli sme sa preto, že pre ňu spravíme, čo bude v našich silách a pomôžeme tam, 
kde to  považujeme za najdôležitejšie.  Podporíme  projekty, ktoré priamo pomôžu udržať

a zlepšiť tradičný a unikátny vzhľad krajiny, spolu s priamou podporou lokálnych ľudí,

o ktorých vieme, že pre krajinu a jej dôležitú novú generáciu robia nadľudské veci. 
 

🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟

Príroda a Trans-Carpathia? 

Na prvom mieste.

🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟

 

Keď sme vyrazili na svoju prvú cestu, pravdepodobne nikto z nás ani len nepoznal pojem „zodpovedný cestovný ruch“. Od samého počiatku nášho cestovania, sme však stále viac mysleli na zmysluplné zážitky a zodpovedné správanie ku krajine a prírode. Jej krása a unikátnosť nás  k princípom zodpovednosti priviedla prirodzeným spôsobom a ani si nevieme predstaviť, že by sme svoju záľubu robili inak.

Naša výprava sa od samého začiatku vníma ako hosť v nádhernej a jedinečnej destinácii s pohostinnými obyvateľmi. Podpora a kontakt s nimi, ako aj prezentovanie krajiny a potreba ochrany jej krás vždy boli a sú naším hlavným záujmom.

Každý cestovateľ a účastník expedície ocení povahu krajiny, ktorú navštívi. Prvoradým cieľom a ideou našej akcie, je sprostredkovať a uchovať krásu a integritu jedinečnej rumunskej prírodnej krajiny.

Počnúc rešpektovaním pravidiel a prírody, až po návrh samotnej výpravy  je v popredí pozornosť ohľadne krajiny a jej obyvateľov. Základnou myšlienkou Našej akcie, je sprostredkovať bohaté zážitky z dobrodružných výprav v kontakte s krajinou a prírodou  a nie organizovať bezohľadný "nájazd" lesmi a dedinami. Sprostredkovaním unikátnych krás krajiny, chceme najmä rozšíriť povedomie o ich dôležitosti a poukázať na potrebu ich ochrany a podpory.  Rešpektujeme pravidlá, pokyny, lokálne podmienky a povolenia, ktorými sa riadime a pokladáme to za samozrejmosť.

Sme podujatie, ktoré sa snaží rozvíjať v spolupráci lokálnych organizácií a orgánov a vzájomnou podporou zo strany miestnych ľudí a služieb.

 

Naše cesty a trasy, vedú často odľahlými, unikátnymi a riedko osídlenými miestami, čo podporuje sociálny a kultúrny kontakt a výmenu informácií s miestnym obyvateľstvom, ako aj jeho priamu podporu, kúpou lokálnych produktov alebo využitím lokálnych služieb. 
 

Nie sme iba cestovateľská udalosť, ale aj sila a možnosť, ako s podporou domáceho obyvateľstva, posunúť potenciál cestovania smerom k vzájomnosti a zodpovednosti,  
generovaniu ekonomických príležitostí pre miestnych obyvateľov a zvyšovaní blaha hostiteľských komunít, či  zlepšenia pracovných podmienok a prístupu k odvetviu cestovného ruchu, ako aj:

  • Pozitívne prispievať k ochrane prírodného a kultúrneho dedičstva a k udržaniu rozmanitosti kultúry a sveta;

  • Poskytovať turistom príjemnejšie zážitky prostredníctvom zmysluplnejších kontaktov s miestnymi ľuďmi a lepšieho porozumenia miestnym kultúrnym, sociálnym a environmentálnym záležitostiam;

  • Poskytnúť prístup a šance na rovnaké možnosti  v spoznávaní aj telesne postihnutým ľuďom;

  • Kultúrnej citlivosti, vzbudzujúcej rešpekt medzi turistami a hostiteľmi a budovaní miestnej hrdosti a sebadôvery. 

Nikdy sme nepovažovali pohostinnosť a využitie krajiny na naše aktivity za samozrejmosť, ale vždy sa snažíme vrátiť čo najviac ľuďom a ich krajine. 


 

🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟

Trans-carpathia

"The joy movement"

🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟

Nie, v Rumunsku vás nikto neokradne, neunesie, nezožerie ani vám nenaservírujú zrazeného psa.  Je to krajina, do ktorej krásy, divokosti prírody, srdečnosti domácich aj atmosféry sa pravdepodobne zamilujete na prvý pohľad a nebude sa Vám chcieť ísť domov.

Navyše, Tak ako u nás, aj všade inde vo svete, žijú ľudia a najmä deti, ktoré si svoju situáciu ani miesto pre život nevybrali. Niekde je ich viac, niekde menej. Všade sa však nájdu a počas svojej cesty ich nájdete aj vy. Okrem úsmevu na tvári nemajú nič.  Rumunsko je krajina plná kontrastov a tak, ako nájdete prekrásne bohaté miesta, prejdete aj časťami, kde ľudia majú len to, čo si sami vyrobia vypestujú a postavia. Všeobecne však platí, že stretnete milých, srdečných a šikovných ľudí, ochotných pomôcť vám,

či vašemu autu, pokiaľ to bude potrebné. 

Skúsme preto spraviť aspoň malé gesto vďaky aspoň tým, že sa budeme správať tak, ako by sme chceli aby sa správali ku nám. To je to najmenej, čo každý z nás môže urobiť. Nikoho to nebude nič stáť a odmenou za vašu úctu a správanie k domácim bude dobrý pocit a nejeden úprimný úsmev, ktorý sa Vám vráti späť, zostane Vám v pamäti veľmi dlho a bude vás hriať pri srdci viac ako  poldecák domácej, ktorý do seba večer pri táboráku vyklopíte.  Kľudne sa oň s každým podeľte. (o úsmev) ..aj to poldeci. Medze sa nikomu nekladú, takže ak by niekto chcel a mal možnosť, kľudne spravme niečo malé navyše. Napríklad potešme najchudobnejšie rumunské deti. Vezmite nepotrebné (ale funkčné) veci, ktoré Vám doma zaberajú plac, bicykel, skateboard, korčule, kolobežku, loptu, plyšového dvojmetrového jednorožca alebo vašu svokru a darujte ich komukoľvek, komu spravia radosť.

Radi by sme pomohli mnohým

projektom, ktoré pomáhajú udržať unikátnu tvár a rázovitosť krajiny. Napríklad aj úžasné maličké školy odrezané od sveta uprostred rumunských hôr, kde stále tradičným spôsobom žijú ľudia, vďaka ktorým tak unikátny a vzácny typ krajiny v spojení s prírodou trvá až dodnes. Na miestach, kam nevedú žiadne cesty, kde do obchodu či lekárne trvá pešia cesta niekoľko hodín a kde všetky deti poctivo študujú, žijú a stále sa tu nájdu úžasní ľudia ochotný dochádzať hlboko do hôr a  učiť, alebo v rámci vianočnej kampane na koňoch vynášajú balíky plné darčekov pre deti, starých, či inú potrebnú pomoc. A mnoho ďaľších...