Logo bez roku.png
Image by Daniel J. Schwarz
IMG_3425.jpeg

Holiday
Roadbook

Akcia je rozdelená do dvoch kategórií.

Adventure  - týždeň čistého dobrodružsta cestami, ktoré často nepoznajú asfalt, 

Turist - pre tých, torí chcú vidieť krásy krajiny, pozrieť sa na miesta, ktoré bežný turista neuvidí, vyskúšať si prácu s mapou a spoznať skvelých ľudí, ktorí radi cestujú netradične.

 

Adventure
Roadbook

Tieto body v krajine - takzvané "chceckpointy" a dôležité indície aj popis, ho prevedú celou  rally.  

Nádhernými miestami, horami, pamiatkami, krásami prírody, nezvyčajnými cestami, odľahlými miestami aj nekonečnými lesmi, dolinami a nádhernou divokou krajinou.


cestu k nim, spôsob,  aj poradie v akom k nim dôjde si volí sám podľa toho, ako sa doma na rally (ne)pripraví a aj podľa aktuálnych podmienok na mieste.

Ideálna verzia pre tých, ktorí neuznávajú určené trasy a radi objavujú svoje vlastné, často bláznivé cesty.

Trasa bude pre každú posádku úplne iná a jedinečná. každý si zvolí svoju vlastnú taktiku a cestu ku check-pointom. niekto nájde správnu cestu na prvý raz, niekto bude blúdiť, skúšať, pýtať sa miestnych, alebo nájde inú, správnu trasu. mapu rozhodne využijete na maximum. 

 

🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟

DJI_0933_edited.jpg

Zimný špeciál

24.2 - 31.2.2023

Zima, sneh, biele cesty bez posypu a nutkanie ťahať za ručnú. Máme ho tiež. Trans-Carpathia Winter Edition je však niečím oveľa viac.. 

Teplý spacák, varič na čaj a snežné reťaze sú to, čo Ťa bude týždeň držať pri živote. Zimné hviezdne nebo. 
10 Dôvodov prečo v zime týždeň mrznúť na cestách. 

 

Letná Expedícia

24.7 - 31.7.2022

Jedna akcia - dve kategórie. Ktorú si vyberieš?

Adventure:
Týždeň skutočného dobrodružstva po cestách, ktoré často nepoznajú asfalt, naprieč miestami, kam by iných nikdy nenapadlo ísť, autom, ktoré by nemalo ísť nikam za zážitkami a príbehmi, ktoré vám doma aj tak nikto neuverí. 

Turist:

Menej náročná verzia, ktorá vám ukáže krásy krajiny, vezme vás na miesta, o ktorých ste nikdy nepočuli, vyskúšate si prácu s mapou a spoznáte skvelých ľudí. Ideálna voľba pre milovníkov starých áut, rodiny s deťmi a tých, ktorí preferujú skôr asfaltové cesty, alebo proste len chcú vziať svoje milované auto na super výlet a priviezť ho domov v jednom kuse.

Jesenný špeciál

24.9 - 31.9.2022

Pripravujeme
 

IMG20210612112343_00.jpg

Na ďalekú cestu autom 
za pár

drobných.

Na ďalekú cestu autom 
za pár
drobných.

Stará galéria

IMG_20210915_174752.jpg
IMG_20210727_104751.jpg

🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟

Trans-Carpathia "rally" 

Solidarity & responsible travel

🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟

 

Solidarita. Silné slovo. Tento termín sme si nevybrali náhodou a preto sme mu venovali samostatnú kapitolu, toto slovo  znamená „podporovanie sa navzájom, vzájomnosť, a svornosť". Možno Vám znie ako vystrihnuté zo Sovietskych novín, pre nás je ale dôležité. Na jednej strane to ovplyvňuje náš vzťah s Rumunskom a jeho obyvateľmi a na druhej strane spôsob, akým sa naše tímy navzájom správajú.


My a naši účastníci sa považujeme za hostí v neuveriteľne krásnej a mimoriadne pohostinnej krajine. So všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami a povinnosťami. Cítime sa byť zaviazaní voči Rumunsku a jeho ľuďom a správame sa k nim s úctou a pokorou.
Krajina a jej budúcnosť sú pre nás veľmi dôležité. Rozhodli sme sa preto, že pre ňu spravíme, čo bude v našich silách a pomôžeme tam, 
kde to  považujeme za najdôležitejšie.  Podporíme  projekty, ktoré priamo pomôžu udržať 
a zlepšiť tradičný a unikátny vzhľad krajiny, či spôsob života spolu s priamou podporou lokálnych ľudí o ktorých vieme, že pre krajinu a jej dôležitú novú generáciu robia nadľudské veci. 

 

Nie, v Rumunsku vás nikto neokradne, neunesie, nezožerie ani vám nenaservírujú zrazeného psa.  Je to krajina, do ktorej krásy, divokosti prírody, srdečnosti domácich aj atmosféry sa pravdepodobne zamilujete na prvý pohľad a nebude sa Vám chcieť ísť domov.

Navyše, Tak ako u nás, aj všade inde vo svete, žijú ľudia a najmä deti, ktoré si svoju situáciu ani miesto pre život nevybrali. Niekde je ich viac, niekde menej. Všade sa však nájdu a počas svojej cesty ich nájdete aj vy. Okrem úsmevu na tvári nemajú nič.  Rumunsko je krajina plná kontrastov a tak, ako nájdete prekrásne bohaté miesta, prejdete aj časťami, kde ľudia majú len to, čo si sami vyrobia vypestujú a postavia. Všeobecne však platí, že stretnete milých, srdečných a šikovných ľudí, ochotných pomôcť vám,

či vašemu autu, pokiaľ to bude potrebné. 

Skúsme preto spraviť aspoň malé gesto vďaky aspoň tým, že sa budeme správať tak, ako by sme chceli aby sa správali ku nám. To je to najmenej, čo každý z nás môže urobiť. Nikoho to nebude nič stáť a odmenou za vašu úctu a správanie k domácim bude dobrý pocit a nejeden úprimný úsmev, ktorý sa Vám vráti späť, zostane Vám v pamäti veľmi dlho a bude vás hriať pri srdci viac ako  poldecák domácej, ktorý do seba večer pri táboráku vyklopíte.  Kľudne sa oň s každým podeľte. (o úsmev) ..aj to poldeci. Medze sa nikomu nekladú, takže ak by niekto chcel a mal možnosť, kľudne spravme niečo malé navyše. Napríklad potešme najchudobnejšie rumunské deti. Vezmite nepotrebné (ale funkčné) veci, ktoré Vám doma zaberajú plac, bicykel, skateboard, korčule, kolobežku, loptu, plyšového dvojmetrového jednorožca alebo vašu svokru a darujte ich komukoľvek, komu spravia radosť.

Radi by sme pomohli mnohým

projektom, ktoré pomáhajú udržať unikátnu tvár a rázovitosť krajiny. Napríklad aj úžasné maličké školy odrezané od sveta uprostred rumunských hôr, kde stále tradičným spôsobom žijú ľudia, vďaka ktorým tak unikátny a vzácny typ krajiny v spojení s prírodou trvá až dodnes. Na miestach, kam nevedú žiadne cesty, kde do obchodu či lekárne trvá pešia cesta niekoľko hodín a kde všetky deti poctivo študujú, žijú a stále sa tu nájdu úžasní ľudia ochotný dochádzať hlboko do hôr a  učiť, alebo v rámci vianočnej kampane na koňoch vynášajú balíky plné darčekov pre deti, starých, či inú potrebnú pomoc. A mnoho ďaľších...

🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟

Príroda a Trans-Carpathia? 

Na prvom mieste.

🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟

 

Keď sme vyrazili na svoju prvú cestu, pravdepodobne nikto z nás ani len nepoznal pojem „zodpovedný cestovný ruch“. Od samého počiatku nášho cestovania, sme však stále viac mysleli na zmysluplné zážitky a zodpovedné správanie ku krajine a prírode. Jej krása a unikátnosť nás  k princípom zodpovednosti priviedla prirodzeným spôsobom a ani si nevieme predstaviť, že by sme svoju záľubu robili inak.

Naša výprava sa od samého začiatku vníma ako hosť v nádhernej a jedinečnej destinácii s pohostinnými obyvateľmi. Podpora a kontakt s nimi, ako aj prezentovanie krajiny a potreba ochrany jej krás vždy boli a sú naším hlavným záujmom.

Každý cestovateľ a účastník expedície ocení povahu krajiny, ktorú navštívi. Prvoradým cieľom a ideou našej akcie, je sprostredkovať a uchovať krásu a integritu jedinečnej rumunskej prírodnej krajiny.

Počnúc rešpektovaním pravidiel a prírody, až po návrh samotnej výpravy  je v popredí pozornosť ohľadne krajiny a jej obyvateľov.

 

Základnou myšlienkou našej akcie, je sprostredkovať bohaté zážitky z dobrodružných výprav v kontakte s krajinou a prírodou  a nie organizovať bezohľadný "nájazd" lesmi a dedinami. Sprostredkovaním unikátnych krás krajiny, chceme najmä rozšíriť povedomie o ich dôležitosti a poukázať na potrebu ich ochrany a podpory.  Rešpektujeme pravidlá, pokyny, lokálne podmienky a povolenia, ktorými sa riadime a pokladáme to za samozrejmosť.

Sme podujatie, ktoré sa snaží rozvíjať v spolupráci lokálnych organizácií a orgánov a vzájomnou podporou zo strany miestnych ľudí a služieb.

 

Naše cesty a trasy, vedú často odľahlými, unikátnymi a riedko osídlenými miestami, čo podporuje sociálny a kultúrny kontakt a výmenu informácií s miestnym obyvateľstvom, ako aj jeho priamu podporu, kúpou lokálnych produktov alebo využitím lokálnych služieb. 
 

Nie sme iba cestovateľská udalosť, ale aj sila a možnosť, ako s podporou domáceho obyvateľstva, posunúť potenciál cestovania smerom k vzájomnosti a zodpovednosti,  
generovaniu ekonomických príležitostí pre miestnych obyvateľov a zvyšovaní blaha hostiteľských komunít, či  zlepšenia pracovných podmienok a prístupu k odvetviu cestovného ruchu, ako aj:

  • Pozitívne prispievať k ochrane prírodného a kultúrneho dedičstva a k udržaniu rozmanitosti kultúry a sveta;

  • Poskytovať turistom príjemnejšie zážitky prostredníctvom zmysluplnejších kontaktov s miestnymi ľuďmi a lepšieho porozumenia miestnym kultúrnym, sociálnym a environmentálnym záležitostiam;

  • Poskytnúť prístup a šance na rovnaké možnosti  v spoznávaní aj telesne postihnutým ľuďom;

  • Kultúrnej citlivosti, vzbudzujúcej rešpekt medzi turistami a hostiteľmi a budovaní miestnej hrdosti a sebadôvery. 

Nikdy sme nepovažovali pohostinnosť a využitie krajiny na naše aktivity za samozrejmosť, ale vždy sa snažíme vrátiť čo najviac ľuďom a ich krajine. 


 

🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟

Trans-carpathia

"The joy movement"

🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟🙟

Adventure:
     

 

                       
Má len niekoľko základných GPS.

celou trasou musí neustále sledovať podrobné navigačné inštrukcie v roadbooku, orientovať sa v krajine hlavne podľa názvov miest, lokálnych názvov, objektov, dolín, riek, alebo popisov a indícií, aby dokázal

nájsť prejazdové body a doraziť presnou trasou až do cieľa... 


Táto verzia je veľmi náročná na navigáciu, pozornosť a orientáciu.  Preto je vhodná len pre posádky s viac osobami.
 

posádky, ktoré štartujú dvoma či viacerými autami môžu zvoliť obe kategórie, aby dostali oba typy roadbooku. Ísť dvoma autami je veľmi výhodné aj kvôli vzájomnej pomoci a spolupráci.